Stowarzyszenie

Statut

Statut

Stowarzyszenie Gladiatorzy Siatkówki

 

Art. 1. Postanowienia ogólne

1.1. Pełną nazwą stowarzyszenia jest Stowarzyszenie Gladiatorzy Siatkówki zwaną dalej
w skrócie SGS.

1.2. Terenem działania SGS jest Rzeczypospolita Polska, głównym regionem działania miasto Wrocław. Siedziba znajduje się w mieście Syców.

1.3. SGS jest stowarzyszeniem dobrowolnym, samorządnym i trwałym, powołanym
do prowadzenia działalności o celach niezarobkowych.

1.4. SGS jest stowarzyszeniem autonomicznym, samodzielnie określa swoje cele, programy działania, struktury organizacyjne oraz akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.

1.5. SGS opiera swoją działalność na pracy społecznej członków i wszystkich innych osób mogących przyczynić się do realizacji celów.

1.6. Do prowadzenia swych spraw SGS może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków.

1.7. Członkowie Zarządu SGS mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności wykonywane
w związku z pełnioną funkcją.

Art. 2. Cele i sposoby działalności

2.1. Cele SGS:

2.1.1. Rozwijanie wychowawczych, kulturalnych i społecznych aspektów sportu, w ramach uznanego wzoru człowieka i społeczeństwa. Krzewienie humanistycznych
i personalistycznych walorów sportu, inspirowanego ideą olimpizmu, z jego naczelnymi wArtościami pokoju, prawdy, dobra, piękna, sprawiedliwości, wolności, szacunku, godności, tolerancji, przyjaźni i fair play.

2.1.2. Podejmowanie i realizowanie przedsięwzięć zmierzających do szeroko rozumianego wychowania i asystencji w procesie wzrastania dzieci i młodzieży za sprawą sportu, szczególnie zaś znajdujących się w trudnych warunkach materialnych oraz ze środowisk zagrożonych społecznie.

2.1.3. Integrowanie grup, środowisk, ruchów – z pełnym zachowaniem ich tożsamości – na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

2.1.4. Krzewienie i upowszechnianie wychowania fizycznego, sportu, rekreacji ruchowej i turystyki wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych, jako ważnych dziedzin sprzyjających rozwojowi osobowości.

2.1.5. Organizowanie turniejów, treningów, obozów, rajdów, spływów, wędrówek, imprez sportowych i rekreacyjno-wychowawczych oraz kursów i szkoleń.

2.1.6. Promowanie oraz organizacja wolontariatu w kulturze fizycznej i sporcie.

2.1.7. Wykonywanie zleconych zadań publicznych w zakresie kultury fizycznej i sportu, a także innej sfery zadań publicznych, związanych z realizacją celów statutowych.

2.1.8. Reprezentowanie członków SGS wobec administracji rządowej i samorządowej, związków sportowych, stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji formalnych w kraju i za granicą.

2.1.9. Prowadzenie działalności naukowo-badawczej, upowszechnianie jej wyników poprzez publikacje i wydawnictwa, organizowanie odczytów, prelekcji, kursów, kongresów, konferencji, sympozjów i seminariów.

2.1.10. Realizowanie zadań publicznych w zakresie:

2.1.10.1. Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

2.1.10.2. Ochrony i promocji zdrowia.

2.1.10.3. Działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

2.1.10.4. Nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania.

2.1.10.5. Wypoczynku dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

2.1.10.6. Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

2.1.10.7. Wspierania i upowszechniania kultury fizycznej.

2.1.10.8. Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

2.1.10.9. Turystyki i krajoznawstwa.

2.1.10.10. Upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.

2.1.10.11. Działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

2.1.10.12. Promocji i organizacji wolontariatu.

2.1.10.13. Promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą.

2.1.10.14. Przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

2.2. Dla uzyskania środków finansowych, koniecznych dla realizacji celów statutowych, SGS może prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Cały dochód z działalności gospodarczej przeznacza na działalność pożytku publicznego.

Art. 3. Członkostwo, prawa i obowiązki członków

3.1. Członkostwo w SGS jest stałe, a o przyjęciu lub wykluczeniu decyduje uchwała Zarządu SGS. Nabywanie członkostwa SGS następuje na podstawie wniosku złożonego przez zainteresowaną osobę. 

3.2. Członkostwo SGS wygasa na skutek:

3.2.1. Dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego pisemnie przez członka.

3.2.2. Skreślenia z powodu niepłacenia składek członkowskich przez okres przekraczający trzy miesiące u członka wspierającego oraz przez okres 1roku u członka zwyczajnego.

3.2.3. Wykluczenia członka za działalność na szkodę SGS lub za nieprzestrzeganie postanowień statutu SGS, w drodze uchwały Zarządu SGS, podjętej większością 2/3 głosów,
przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania.

3.2.4. Od decyzji Zarządu SGS w sprawie wykluczenia lub wykreślenia członka, przysługuje prawo odwołania się do najbliższego Walnego Zebrania Członków SGS.

3.2.6. Wykluczenie członka z SGS jest równoznaczne z odebraniem prawa do używania nazwy stowarzyszenia – SGS, a także pozostałych praw i obowiązków statutowych.

3.3. Członkowie SGS dzielą się na:

3.3.1. Członków zwyczajnych.

3.3.2. Członków honorowych.

3.3.3. Członków wspierających.

3.4. Członkostwo zwyczajne uzyskuje się na mocy uchwały Zarządu SGS.

3.4.1. Członkostwo zwyczajne jest stałe, a członkowie władz SGS są wybierani na pięcioletnią kadencję.

3.4.2. Listę kandydatów na członków zwyczajnych SGS, na podstawie złożonych wniosków, ustala Zarząd SGS.

3.5. Członkowie honorowi SGS:

3.5.1. Członkiem honorowym SGS może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla rozwoju SGS.

3.5.2. O nadaniu członkostwa honorowego SGS decyduje Walne Zebrania Członków SGS.

3.5.3. Członkowie honorowi SGS mają prawo brania udziału w Walnym Zebraniu Członków SGS z głosem doradczym oraz posiadają bierne prawo wyborcze.

3.6. Członkowie wspierający SGS:

3.6.1. Członkiem wspierającym SGS może zostać osoba fizyczna lub osoba prawna, działająca zgodnie z celami SGS, która przyczynia się do rozwoju stowarzyszenia.

3.6.2. Członkowie wspierający SGS mają prawo być reprezentowanymi podczas Walnego Zebrania Członków SGS przez swojego przedstawiciela z głosem doradczym i posiadającego bierne prawo wyborcze.

3.7. Nowo przyjęci członkowie zwyczajni SGS wpłacają wpisowe, zaś członkowie zwyczajni SGS wnoszą z góry roczną opłatę członkowską w wysokości ustanowionej przez Zarząd SGS. Członkowie wspierający SGS wnoszą comiesięczną opłatę członkowską ustaloną przez Zarząd SGS. Członkowie honorowi SGS mogą opłacać roczną składkę członkowską według własnego uznania.

Art. 4. Organy władzy SGS

4.1. Organami władzy SGS są: Walne Zebranie Członków SGS, Zarząd SGS i Komisja Rewizyjna SGS.

4.2. Członkiem Zarządu SGS oraz członkiem Komisji Rewizyjnej SGS nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

4.3. Kadencja organów władzy SGS trwa pięć lat, a działalność opiera się na przyjętych przez siebie regulaminach.

4.4. Jeżeli postanowienia statutu SGS nie stanowią inaczej, uchwały władz SGS zapadają zwykłą większością głosów, przy czym do ich ważności wymagana jest obecność co najmniej 1/2 ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania; w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania.

4.5. W toku kadencji Zarząd SGS i Komisja Rewizyjna SGS mogą zawiesić swoich członków, którzy nie wywiązują się ze swych obowiązków lub swoim postępowaniem naruszyli dobre imię SGS, na okres do czasu zwołania Walnego Zebrania Członków SGS, które podejmie stosowną uchwałę.

4.6. W toku kadencji Zarząd SGS i Komisja Rewizyjna SGS mogą kooptować nowych członków w miejsce tych, którzy ustąpili lub przestali reprezentować członków zwyczajnych SGS z tym, że liczba kooptowanych członków nie może przekroczyć 1/2 ogólnej liczby członków danego organu pochodzącego z wyboru. W miejsce osób ustępujących lub nie będących już przedstawicielami członków zwyczajnych SGS, mogą być dokooptowane osoby z listy osób nie wybranych do władz SGS przez Walne Zebranie Członków SGS. Kooptowanie przedstawicieli SGS odbywa się na podstawie wskazania przez obecnego członka nowego kandydata lub wniosku bezpośredniego nowego kandydata. Uchwałę w sprawie kooptacji podejmują odpowiednio Zarząd SGS i Komisja Rewizyjna SGS.

4.7. W przypadku ustąpienia lub niemożności pełnienia funkcji przez prezesa SGS, Zarząd SGS powierza na mocy uchwały pełnienie tej funkcji innemu członkowi Zarządu SGS na okres do najbliższego Walnego Zebrania Członków SGS.

4.8. Uchwały, o których mowa w Art. 4.4.-4.6. zapadają większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej 1/2 ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania.

4.9. Od uchwał, o których mowa w Art. 4.4.-4.6. przysługuje odwołanie do najbliższego Walnego Zebrania Członków SGS w terminie 30 dni od daty doręczenia uchwały na piśmie. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania uchwały.

4.10. Organy władzy mogą powoływać organy wykonawcze, w tym komisje i zespoły problemowe.

Art. 5. Walne Zebranie Członków SGS

5.1. Walne Zebranie Członków SGS jest najwyższą władzą SGS.

5.2. W Walnym Zebraniu Członków SGS biorą udział:

5.2.1. Z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni SGS

5.2.2. Z głosem doradczym – członkowie honorowi SGS, przedstawiciele członków wspierających SGS, członkowie ustępującego Zarządu SGS i ustępującej Komisji Rewizyjnej SGS oraz zaproszone osoby.

5.3. Zwyczajne Walne Zebranie Członków SGS zwoływane jest przez Zarząd SGS co najmniej jeden raz w roku.

5.4. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SGS zwoływane jest przez Zarząd SGS:

5.4.1. Z własnej inicjatywy.

5.4.2. Na wniosek co najmniej 2/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych SGS.

5.4.3. Na żądanie Komisji Rewizyjnej SGS.

5.5. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków SGS jest zwoływane przez Zarząd SGS w terminie do 2 miesięcy od daty zgłoszenia wniosku. Przedmiotem jego obrad mogą być tylko sprawy, dla których zostało zwołane.

5.6. Walne Zebranie Członków SGS wybiera władze SGS w następujący sposób:

5.6.1. Na podstawie wniosków zgłoszonych przez członków zwyczajnych SGS oraz ustępujące władze SGS na Walnym zebraniu podczas głosowania wybiera się prezesa SGS, Zarząd SGS oraz komisję rewizyjną SGS

5.6.2. Wybory do władz SGS mają charakter jawny.

Art. 6. Zawiadomienie i regulamin Walnego Zebrania Członków SGS

6.1. Zawiadomienie o Walnym Zebraniu Członków SGS z podaniem daty, miejsca
i proponowanego porządku obrad winno być wysłane (drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną) do członków SGS nie później niż na 30 dni przed terminem Walnego Zebrania Członków SGS. Tryb posiedzenia może zostać zmieniony na tryb w formie zdalnej zgodnie
z Art. 11.1.-11.2. niniejszego statutu.

6.2. Walne Zebranie Członków SGS zwołane zgodnie z ustaleniami niniejszego statutu jest prawomocne jeżeli bierze w nim udział co najmniej 50% uprawnionych członków.

6.3. Obrady Walnego Zebrania Członków SGS prowadzi się na podstawie porządku obrad
i regulaminu obrad uchwalonego przez Walne Zebranie Członków SGS.

Art. 7. Kompetencje Walnego Zebrania Członków SGS

7.1. Podejmowanie uchwał o zmianach w statucie SGS i rozwiązaniu się SGS.

7.2. Podejmowanie uchwał w sprawach odwołań członków SGS od decyzji Zarządu SGS wykreślających i wykluczających ich z listy członków SGS.

7.3. Uchwalanie głównych kierunków działalności SGS oraz przyjmowanie sprawozdań Zarządu SGS i Komisji Rewizyjnej SGS.

7.4. Uchwalanie polityki finansowej na okres pięcioletniej kadencji.

7.5. Wybór w jawnym głosowaniu prezesa SGS oraz członków Zarządu SGS i członków Komisji Rewizyjnej SGS.

7.6. Przyjęcie lub odrzucenie wniosku o absolutorium dla Zarządu SGS.

7.7. Rozpatrywanie oraz rozstrzyganie wniosków Zarządu SGS, Komisji Rewizyjnej SGS
oraz członków SGS.

7.8. Nadawanie godności członka honorowego SGS.

Art. 8. Zarząd SGS

8.1. Zarząd SGS liczy od 3 do 5 członków

8.2. W skład Zarządu SGS wchodzą:

8.2.1. Prezes SGS wybrany w odrębnym głosowaniu.

8.2.2. Członkowie zwyczajni Zarządu SGS

8.3. Posiedzenia Zarządu SGS odbywają się nie rzadziej niż jeden raz na rok, a uchwały Zarządu SGS zapadają zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.

Art. 9. Kompetencje Zarządu SGS

9.1. Wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków SGS.

9.2. Reprezentowanie SGS i działanie w jego imieniu.

9.3. Podejmowanie decyzji w sprawie członkostwa SGS.

9.4. Prowadzenie kontroli działalności członków zwyczajnych SGS.

9.5. Występowanie z wnioskiem do członków zwyczajnych SGS o zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania członków.

9.6. Uchwalanie okresowych programów działalności i przyjmowanie sprawozdań, uchwalanie rocznego budżetu i przyjmowanie sprawozdania z jego wykonania.

9.7. Powoływanie, nadzorowanie oraz odwoływanie wykonawczych organów SGS.

9.8. Powoływanie i odwoływanie członków zarządu SGS

9.9. Zarządzanie ruchomym i nieruchomym majątkiem SGS.

9.10. Podejmowanie decyzji z upoważnienia Walnego Zebrania Członków SGS.

9.11. Uchwalanie regulaminu działania Zarządu SGS oraz organów wykonawczych SGS.

9.12. Uchwalanie wpisowego i rocznych opłat członkowskich.

9.13. Do oświadczeń woli wymagany jest podpis prezesa Zarządu SGS lub dwóch członków Zarządu SGS działających łącznie.

9.14. Do zaciągania zobowiązań majątkowych do kwoty 5000 PLN (pięć tysięcy) w imieniu SGS uprawniony jest prezes Zarządu SGS działający samodzielnie. Powyżej tej kwoty wymagane są podpisy wszystkich członków Zarządu SGS.

 

Art. 10. Komisja Rewizyjna SGS

10.1. Komisja Rewizyjna jest organem kontrolującym całokształt działalności SGS.

10.2. Skład Komisji Rewizyjnej SGS.

10.2.1. Komisja Rewizyjna SGS składa się z 2 do 4 członków.

10.2.2. W skład Komisji Rewizyjnej SGS nie może wchodzić osoba:

10.2.2.1. Będąca członkiem Zarządu SGS.

10.2.2.2. Skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

10.3. Kompetencje Komisji Rewizyjnej SGS:

10.3.1. Przeprowadzenie nie mniej niż jeden raz w roku kontroli działalności Zarządu SGS
i przedkładanie sprawozdań oraz wniosków Zarządowi SGS.

10.3.2. Składanie sprawozdań oraz wniosków w sprawie absolutorium dla Zarządu SGS podczas Walnego Zebrania Członków SGS.

10.3.3. Współdziałanie z Zarządem SGS w sprawie egzekwowania działalności zgodnej ze statutem SGS i regulaminami wewnętrznymi.

10.3.4. Komisja Rewizyjna SGS może prowadzić kontrolę działalności członków zwyczajnych SGS.

10.4. Komisja Rewizyjna SGS działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.

10.5. Członkowie Komisji Rewizyjnej SGS mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów.

Art. 11. Tryby posiedzeń

11.1. Posiedzenia Zarządu SGS, Komisji Rewizyjnej SGS i Walnego Zebrania Członków SGS mogą odbywać się w formie zdalnej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

11.2. O każdorazowym wykorzystaniu takiej formy decyduje odpowiednio Prezes Zarządu SGS lub Przewodniczący Komisji Rewizyjnej SGS, zawiadamiając o tym pozostałych członków danego organu. W przypadku Walnego Zebrania Członków SGS decyzję podejmuje Zarząd SGS, zawiadamiając o tym członków Stowarzyszenia co najmniej na 7 dni przed terminem jego odbycia.

11.3. Zawiadomienie o formie elektronicznej musi zawierać opis sposobu uczestnictwa
i wykonywania prawa głosu, w szczególności poprzez wskazanie narzędzi komunikacji.

11.4. Posiedzenia w formie elektronicznej odbywają się przy zapewnieniu co najmniej:

11.4.1. Transmisji obrad posiedzenia w czasie rzeczywistym.

11.4.2. Dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, w ramach której członek
organu stowarzyszenia może wypowiadać się w toku obrad.

11.4.3. Wykonywania osobiście prawa głosu w toku posiedzenia.

11.5. Wykonywanie prawa głosu na posiedzeniu odbywa się poprzez oddanie jednoznacznego głosu w trakcie trwania transmisji, w czasie przeznaczonym na podjęcie decyzji. Przebieg głosowania jest dokumentowany nagraniem lub w inny sposób zapewniający dowód oddanych głosów.

11.6. Uchwały Zarządu SGS oraz Komisji Rewizyjnej SGS mogą być podejmowane w trybie obiegowym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej bez konieczności organizacji posiedzenia.

Art. 12. Majątek i fundusze SGS oraz administrowanie finansami SGS

12.1. Majątek SGS stanowią fundusze, ruchomości i nieruchomości. Fundusze SGS tworzone są ze składek członkowskich, darowizn, dotacji, subwencji, spadków i zapisów oraz własnej działalności gospodarczej.

Art. 13. Zmiana statutu SGS

13.1. Zmiana Statutu SGS może być dokonana przez Walne Zebranie Członków SGS i musi być powzięta większością co najmniej 2/3 głosów delegatów w obecności co najmniej połowy delegatów uprawnionych do głosowania.

Art. 14. Rozwiązanie się SGS

14.1. Rozwiązanie się SGS może nastąpić na podstawie uprzedniego pisemnego wniosku
co najmniej 2/3 członków zwyczajnych SGS. Uchwałę w sprawie rozwiązania się SGS podejmuje Walne Zebranie Członków SGS większością co najmniej 2/3 głosów delegatów
w obecności co najmniej 1/2 delegatów uprawnionych do głosowania.

14.2. Ostatnie Walne Zebranie Członków SGS podejmuje uchwałę o trybie likwidacji
i przeznaczeniu majątku i aktywów SGS.

Art. 15. Postanowienia końcowe

15.1. Prawo interpretacji niniejszego statutu przysługuje Walnemu Zebraniu Członków SGS
i Zarządowi SGS. 

15.2. Prawo interpretacji wszystkich uchwał, regulaminów i innych aktów wewnątrz organizacyjnych przysługuje Zarządowi SGS.

15.3. Uchwały Walnego Zebrania Członków SGS zmieniające interpretację Zarządu SGS nie działają wstecz.